روزنامه همشهری پرمخاطب‌ترين و پرتيراژترين روزنامه ايران است كه تمركز موضوعی آن بر حوزه‌های شهری، اجتماعی و اقتصادی با رويكرد حل مسأله و پرهيز از حاشيه‌ها با هدف اثرگذاری بر وضعيت زندگی جامعه مخاطبان است. همين رويكرد سبب شده است تا از ابتدای سال 1394 سوژه‌هايی كه قابليت پيگيری و حل مسأله مرتبط با آنها در چارچوپ وظايف حرفه‌ای روزنامه‌نگارانه وجود داشت، در قالب«سوژه‌های ستاره‌دار» به صورت يكپارچه توسط تحريريه پيگيری شوند كه شماری از آنها به نتايج مثبتی رسيده و يا اينكه با برجسته‌سازی آنها در روزنامه همشهری رسانه‌های ديگر نيز به موضوع پرداخته و به دستور كار رسانه‌ها و دولتمردان تبديل شده است.

24آذر1371 و همزمان با زادروز حضرت زهرا (س) انتشار روزنامه همشهری آغاز شد. روزنامه ای كه در فرم و محتوا نوآوری و جريان‌سازی را در مطبوعات ايران رقم زد و به نقطه عطفی در روزنامه‌نگاری پس از انقلاب اسلامی تبديل شد.

علاوه بر اين همشهری در حوزه‌های نشر مكتوب، اطلاع‌رسانی مجازی، آموزش حرفه‌ای روزنامه‌نگاری، مطالعات ارتباطی، مجموعه آگهی ها و نيازمندی ها و خدمات با كيفيت چاپ و توزيع، سرآمد موسسات مطبوعاتی كشور است.

امروز دیگر همشهری تنها یک روزنامه نیست ، بلکه نهاد مطبوعاتی عظیم چند رسانه ای است و به تصدیق صاحبان نظر ، به یک مکتب تبدیل شده است. همشهری از بسیاری جهات فصلی دیگر در روزنامه نگاری ایران است نه تنها از نظر راه و روش حرفه ای ، بلکه از لحاظ تنوع و تکثر نشریات و رسانه های خود.

نوآوری و پیشگام بودن -هم در محتوا و هم در شکل- سرلوحه همیشگی همشهری بوده است. بسیاری از مقولات و رویکردهای نو به مسائل محیط زیست ، ترافیک، آداب و ضروریات شهروندی ، مدیریت شهری ، شهر سالم ، گذرندان اوقات فراغت و... چنانچه ضمائم همشهری وظیفه سامان دهی و نظارت بر محتوای نشریات مختلفی که به صورت رایگان همراه با روزنامه عرضه می‌گردند را با هدف افزایش قدرت تاثیر گذاری روزنامه بر مخاطبان از طریق ایجاد فضای مناسب در سطوح گستره ای محلی- منطقه ای و سراسری و توجه به نیازهای قشری و سنی مخاطبات و پاسداشت ارزش ها در مناسبت ها و همچنین بستر سازی تولد نشریات جدید همشهری را بر عهده دارد.

ضمائم همشهری

ضمیمه تماشاگر

ضمیمه تماشاگر آخرین اخبار و مطالب ورزشی را به اطلاع مخاطبان می رساند.
صفحه تماشاگر سرآغاز يک تحول جديد و جدی در عرصه‌ای است كه بسياری آن را پرمخاطب‌ترين ساحت خبری در ايران می دانند. اين اتفاق جديد، می تواند فرصتی گرانبها برای عميق‌تر شدن رابطه تحريريه همشهری با مخاطبان خود و ضامن افزوده شدن تعداد قابل توجهی خواننده بالقوه اطلاعات و اخبار ورزشی به خانواده بزرگ مخاطبان اين روزنامه باشد.

ضمیمه داستان

دنيای ادبيات و داستان پر از اتفاقات هیجان انگیز است؛ از به بازار آمدن آخرين رمانها و مجموعه داستانهای نويسندگان سرشناس ايرانی تا انتشار ترجمه آثار داستانی نويسندگان ساير نقاط جهان، از برپايی نمايشگاه  کتاب در ايران و جهان تا اعلام برندگان جوايز ادبی، از ظهور نويسندگان تازه و بااستعداد تا پديده شدن يک کتاب خاص، ضمیمه همشهری داستان معتبرترين منبعی است که در آن می توانيد در جريان تمام اين اتفاقات قرار بگيريد و اين البته تنها آغاز کاراست.

مجموعه‌ای از بهترين داستان‌های ايرانی و خارجی برای تمام ذائقه‌ها از بخش‌های اصلی اين ضمیمه است.

ضمیمه تندرستی

در يک جمله مي‏خواهد شعار «همه برای سلامت، سلامت براي همه» را به يک خواست عمومی و هرروزه تبديل كند. يعني می خوادهد بیاد بياورد که داشتن شهری با هوای پاک، آب آشاميدنی و تغذيه سالم، بهداشت روانی و بصری و صوتی، امکان ورزش و تحرک جسمانی، دسترسی آسان به امکانات سلامت و درمان و شهروندانی با جسم و روان سالم حق هميشگی همه ماست.

ضمیمه سرنخ

ضمیمه سرنخ تنها ضمیمه حـوادث و شگفتي‏های کشور است که به بازخوانی مهمترين اتفاقات اجتماعی کشور می پردازد. در اين نشريه می توان موضوعات حوادثی و هشداردهنده برای شهروندان را خواند.هدف گذاری سرنخ بيشتر به پوشش مخاطبان عام معطوف است و تلاش ميكند تا علايق اين قشر از جامعه را در نظر بگيرد و با استفاده از جذابيت‌های حوزه حوادث و شگفتی ها آموزش‌های اجتماعی لازم را به آنها بدهد و آنها را با آسيب‌های اجتماعی و شيوه برخورد با آنها آشنا كند. با اين استراتژی بخش حوادث نشريه از انعكاس صرف اخبار مربوط به جنايت‌ها كه در برخی از نشريات زرد با هدف فروش بيشتر و جنجال صورت می گيرد خودداری كرده و بيشتر بر اطلاع‌رسانی صحيح و درست درباره حوادث و چگونگی جلوگيری از آنها متمركز است. محورهای مهم محتوايی اين نشريه به اين شرح است: آشنايی مخاطبان با حوادث در راستای پيشگيری از آسيب‏ های اجتماعی، آسيب شناسانی و آگاهی بخشی شهروندان از نارسايی هايی که در سايه رواج خشونت و .. در کمين آنان است، انعکاس حوادث خانوادگی در راستای معرفی و ريشه يابی بحران‌های خانوادگی، ارتقای فرهنگ قانون مداری با تاکيد بر اثرات نظم گريزی و ترويج سبک زندگی سالم زيستی و کسب درآمد و رزق حلال با انعکاس نتايج رفتارهای غيراخلاقی.

ضمیمه سرزمین من

ضمیمه سرزمين من، متفاوت‌ترين ضمیمه کشور برای معرفی داشته‌های تاريخی و طبيعی ايران است كه در آن بناها و محوطه‌های تاريخی، طبيعت و حيات وحش و آداب و رسوم زندگی مردم اين سرزمين را با چاپ نفيس در گزارش‌ها و مقاله‌های علمی و خواندنی همراه با تصاوير ديدنی پيش چشم خواننده می گذارد. اين ضمیمه تنها و نخستين ضمیمه ايرانی است که طبق استاندارهای بين‌المللی براي معرفی ميراث فرهنگی، معنوی و طبيعی سرزمين ما منتشر می شود. اين صفحه از نظر فرم و ارايه محتوا يکی از معدود ضمیمه های است که در جهان با رويکرد پرداختن به حوزه فرهنگ، تاريخ و طبيعت منتشر می شود. اين ضمیمه علاوه‌بر اثرگذاری بر قشر فرهيخته و متخصصان توانسته است در فروش دکه موفق باشد و نظر عموم مخاطبان را به خود جلب کند.

ضمیمه پایداری

اگرچه بيش از سی و پنج سال از پايان جنگ تحميلی گذشته، اما آثار و نشانه های اين واقعه بزرگ هنوز هم در بخشهای مختلف اجتماعی و فرهنگی جامعه ما نمايان است. ضمبمه همشهری پايداری که به فرهنگ دفاع مقدس می پردازد قصد دارد در هر شماره اين نشانه ها را گرامی بدارد و درباره ارزش های پنهان و پيدای اين دوره تاريخی با مخاطبانش گفت وگو کند.

اين ضمیمه که از طريق گفت وگو با فرماندهان، مسئولان و رزمندگان سالهای دفاع مقدس به بازخوانی عمليات های مهم و فرهنگ جبهه می پردازد، سعی دارد تا روايتی مستند و به دور از اغراق و بزرگنمايی را به خواننده خود ارايه دهد و در عين حال خاطرات شيرين آن روزها را برای علاقه‌مندان يادآوری کند.

محورهای محتوای پایداری به اين شرح است: گسترش فرهنگ و ارزشهای دفاع مقدس، پيگيری جدی مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه ارزشهای فرهنگی دفاع مقدس، انعکاس مشکلات ايثارگران، نگاهی تحليلی و انتقادی به کارکردهای نهادهای متولی ترويج فرهنگ مقاومت و دفاع مقدس، آشنايی شهروندان با زندگی و تفکر مفاخر و بزرگان دفاع مقدس تهران، جلوگيری از انجام تحريفات و مستند و مكتوب شدن وقايع دفاع مقدس، ترويج فرهنگ احترام به يادگاران دفاع مقدس (جانبازان، آزادگان، خانواده شهداء و...)

ضمیمه محله

«همشهری محله» اولين نشریه جدی شهری با رويكرد منطقه‌ای و محلی  هستند كه با گستره انتشار در 22 منطقه شهر تهران به صورت هفته‌اي منتشر می شوند. امروز نزديک به 7 سال از عمر اين نشريات محلی می گذرد و به دليل وجود نداشتن  رقيبی جدی در سطح محلات اين نشريه پل ارتباطی مهمی ميان مخاطبان و روزنامه همشهری شده و تاثير چشمگير در شمار مخاطبان اين رسانه دارد. هر يک ازضمیمه‌های همشهري محله در هفته يک نوبت و بر اساس برنامه زماني تعريف شده در گستره جغرافيايی كلانشهر تهران به چاپ می رسند؛ نشريات 22گانه همشهری محله با توجه به 3 عنصر شهر، مديريت شهری و شهروندان، سعی در تشويق بيشتر مردم به نقش آفرينی در طرح و حل مسايل شهری و اعمال نظارت و پيگيری بر فعاليت‌های مديريت شهری دارد.

ضمیمه دانستنیها

همشهری دانستنیها ضمیمه ای است که در آن آخرين خبرها و گزارش‌های علمی با زبانی ساده و قابل فهم، براي عموم مخاطبان ارائه می شود.

مهمترين هدف این ضمیمه انتشار نشريه ای برای علاقه مندان به مباحث علمی است كه در آن موضوعات پيچيده علمی به زبان ساده بيان می شود كه در اين بين دانش آموزان و دانشجويان در اولويت قرار دارند. البته با وجود اينكه مخاطب هدف همشهری دانستنيها نوجوانان و جوانان تعريف شده است ولی امروز توانسته به ضمیمه ای  براي همه اعضاء يك خانواده نيز تبديل شود. در اين ضمیمه آخرين خبرها و گزارش‌های علمی با زبانی ساده و قابل فهم، برای عموم مخاطبان ارائه می شود.

ضمیمه دوچرخه

دوچرخه ضمیمه ای است به رنگارنگی ذهن نوجوانان و کودکان ایران زمین و بلند پروازی آرزوهای آنها که با  سپردن بخش‌هايی از كار به نوجوانان و تشويق حضور آنها در تيم‌های خبرنگاری افتخاری، شعر، داستان و ديگر نوآوری ها، توانسته است نمونه ويژه‌ای از ارتباط بين رسانه و مخاطب را رقم بزند.

ضمیمه خانواده

ضمیمه ای است که موضوعاتش از جنس زندگی است ، ساده و ملموس و آشنا اما قابل اعتماد و اثرگذار