مجله همشهری ماه، شماره 1 (ادراک فساد؛ ابعاد و چشم‌اندازها)
مسئله فساد و احساس و ادراک آن، اکنون به یکی از مسائل قابل توجه و مهم در کشور ما و شهروندان تبدیل شده و افکار عمومی نسبت به آن حساسیت‌های ویژه‌ای پیدا کرده است. اگر شما هم علاقه‌مند هستید تا در ارتباط با این موضوع و راهکارهایی که برای رفع فساد در بخش‌های مختلف وجود دارد، بیشتر بدانید، این مجله برای شماست. مجله همشهری ماه، شماره 1 (ادراک فساد؛ ابعاد و چشم‌اندازها) به طور کامل به موضوع فساد و ادراک آن از دیدگاه متخصصین این حوزه پرداخته است.مجله همشهری ماه، شماره 1 (ادراک فساد؛ ابعاد و چشم‌اندازها) با بررسی و ارزیابی ابعاد مختلف مسئله فساد در حوزه‌های مختلف، به این پرسش پاسخ داده که فساد در حوزه‌های مختلف کشور، بیشتر ناشی از خود فساد است یا ناشی از سایر عوامل بیرونی و مرتبط با آن؟ با پاسخ به این پرسش، مشخص می‌شود که برای کاهش فساد و درک آن در کشور چه باید کرد.
در این مجله نگاه و نظر متخصصان در قالب میزگردهای تخصصی، درباره موضوعات مرتبط با پیدایش فساد و عوامل مرتبط با آن مطرح شده است. صاحبنظران در این مجله عنوان کرده‌اند که به دلیل وجود یکسری شکاف اجتماعی حل نشده که بر روی موضوعات سیاسی و اجتماعی و فرهنگی ما تأثیرگذار است، مسئله فساد و ادراک ما نسبت به آن نیز لاینحل باقی مانده و حکومت وظیفه دارد که به حل آنها بپردازد؛ چراکه تا زمانی‌که این شکاف‌ها حل نشود، موضوع فساد نیز حل نخواهد ‌شد.

مجله ماه
مجله ماه

همچنین نویسندگان و صاحبنظران سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در این شماره از مجله همشهری ماه، شماره 1 (ادراک فساد؛ ابعاد و چشم‌اندازها) مطرح کرده‌اند که برای واقعی شدن درک فساد در کشور باید اتفاقات گسترده‌ای در سطوح و لایه‌های مختلف حاکمیتی و اجتماعی بیفتد تا بتوان درک فساد را با واقعیت فساد در کشور هماهنگ کرد؛ از دیدگاه این متخصصان، مسئله رفع یا کاهش فساد، نیازمند عزم جدی دستگاه‌های مختلف است تا موانع موجود از میان برداشته شود.
بازتاب نظرسنجی مجله همشهری ماه، شماره 1 (ادراک فساد؛ ابعاد و چشم‌اندازها)، نشان می‌دهد که وقتی اخبار فساد در رسانه‌ها مطرح می‌شود، مردم حس خوبی از آن ندارند یا در این مورد چندان به آمارها یا برخورد دستگاه‌ها با فساد اعتماد نمی‌کنند. بنابراین در این شرایط، رسانه‌ها برای بهبود وضعیت، مبارزه با فساد و افزایش اعتماد مردم وظایف و رسالت‌هایی دارند.

نویسندگان مجله همشهری ماه، شماره 1 (ادراک فساد؛ ابعاد و چشم‌اندازها)
این مجله به سردبیری حامد اکبری و جمعی از نویسندگان از جمله احد روان‌جو، مهدی دادخواه تهرانی، علی نیازی و امیرعلی علامه‌زاده گردآوری و نوشته شده‌ است. همچنین آثار و گفتارهایی از متخصصان و صاحبنظرانی همچون سعید لیلاز، محمدرضا باهنر، حسین راغفر، محسن زنگنه، بیژن عبدالکریمی، علی ذوعلم، مهدی فضائلی، محمد قوچانی، حسین انتظامی، حسن خجسته، ماشاالله شمس‌الواعظین، عماد افروغ، حسین صمصامی، احمد میدری، علی ربیعی، عبدالله گنجی و محمد فاضلی در این شماره از مجله منتشر شده است.