کتاب " قاتلان حقیقت "

لی مک‌اینتایر که در ایران با کتاب «پساحقیقت» شناخته می‌شود، در تازه‌ترین اثر خود، «قاتلان حقیقت» (با نام اصلی «در باب دروغ‌رسانی») جامعه‌ی ایالات متحده را مخاطب قرار داده و از خطرهای به مسلخ رفتن واقعیت و حقیقت برای آینده‌ی این کشور سخن گفته است. هرچند، پیشینه‌ی دروغ‌رسانی، اشتباه‌پراکنی، دستکاری و جعل در ایالات متحده به پیش از دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ بازمی‌گردد اما (به گفته‌ی مک‌اینتایر) حضور ترامپ در کاخ سفید، تمام روزنه‌های نفوذ قدرتمندان و ثروتمندان را به مرزهای دموکراسی و آزادی در بی‌پرده‌ترین شکل ممکن آشکار کرد و نشان داد که ایالات متحده در آستانه‌ی سقوط در چاهی است که گونه‌ای خاص از دموکراسی برایش کنده است. آنچه در این کتاب می‌خوانید، هشدار صریح مدرس اخلاق دانشکده‌ی توسعه‌ی هاروارد است به کسانی که قدرت را در سومین دهه از هزاره‌ی سوم، در واشنگتن و نیویورک (پایتخت‌های سیاسی و اقتصادی ایالات متحده) در دست دارند تا نگذارند دست‌کم آزادی و دموکراسی در این کشور، برای همیشه به فنا برود.

لینک خرید کتاب قاتلان حقیقت

انتشارات همشهری قاتلان حقیقت
انتشارات همشهری قاتلان حقیقت
کتاب " رسانه‌های اجتماعی و نظم جهانی پسا حقیقت "

«پساحقیقت» در این کتاب نه صرفا موضوعی مربوط به جهان غرب، بلکه مسئله‌ای سیاسی و فرهنگی با پیامدهای جهانی است. نویسنده با یافتن ریشه‌های این پدیده در بحران بی‌اعتمادی موجود در نهادهای جوامع لیبرال‌دموکرات، بر این باور است که پساحقیقت، فضایی برای منازعات ایدئولوژیک و مبارزات قدرت ژئوپلیتیکی به وجود آورده که نظم جهانی را دچار دگرگونی کرده است. بنابراین، می‌توان گفت که امروز دوران سیاست پساحقیقت فرارسیده و دامنه‌ی آن به شکلی فزاینده، عرصه‌ی تعاملات جهانی را فراگرفته است. این کتاب بر چارچوبی نظری استوار است و در عین حال، به شیوه‌ای جذاب و همراه با ارائه‌ی مثال‌هایی عینی از دنیای واقعی نوشته شده است، پس می‌توان آن را منبعی ارزشمند برای دانشجویان، محققان، سیاستگذاران و شهروندانی دانست که به نقش و تاثیر رسانه‌های اجتماعی در سیاست علاقه‌مندند. گابریل کاسِنتینو با مدرک دکترای رسانه، فرهنگ و ارتباطات از دانشگاه نیویورک آمریکا پیش‌تر هم آثاری با موضوع سیاست‌های پساحقیقت نوشته و منتشر کرده است.

لینک خرید کتاب رسانه های اجتماعی و نظم جهانی پساحقیقت

کتاب پسا حقیقت
کتاب پسا حقیقت
کتاب " فراتر از اخبار جعلی  "

اخبار جعلی یکی از بحران‌های کنونی در جهان است. زمانی که از اخبار جعلی به مثابه رهنمونی برای سلامتی، روابط، تصمیم‌های سیاسی و اقتصادی استفاده شود، فرد و جامعه آسیب خواهد دید. بنابراین در جهانی مملو از اشتباه‌پراکنی، که عمداً و سهواً، اشاعه پیدا می‌کنند، نیازمند یافتن مسیری درست هستیم. کتابی که هم‌اکنون در دست دارید به صورت گام‌به‌گام و با زبانی ساده به شما کمک می‌کند بفهمید که «چه کسی حقیقت را می‌گوید؟». این کتاب به زبانی ساده به برخی روش‌های مطالعه‌ی رسانه اشاره می‌کند که از این لحاظ، هم برای مخاطب عام و هم برای مخاطبانی که در حوزه‌ی مطالعات رسانه دستی بر آتش دارند، مفید است.

لینک خرید کتاب فراتر از اخبار جعلی

کتاب فراتر از اخبار حعلی
کتاب فراتر از اخبار حعلی
کتاب " سواد رسانه ای و اطلاعاتی  "

هدف جوتا هایدر و اولاف سوندین از نوشتن «سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی: تناقض‌ها و بحران‌ها» بررسی چالش‌هایی است که دگرگونی‌های فنی و اجتماعی امروزی در درک سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی به وجود آورده‌اند. کتاب پنج تناقضِ مسئولیت‌پذیری، هنجارگرایی، زمان‌مند بودن، اعتماد و بی‌طرفی را پیش می‌کشد تا بین تحقیقات سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی و احتمالاً روایت‌های متناقض در حوزه‌ی سواد اطلاعاتی پل بزند. تصمیم نویسندگان برای تمرکز بر تناقض‌های این عرصه ارائه تصویری شفاف از آن و نشان دادن چیزی است که باید بهتر یا متفاوت آموزش داده شود تا مفهومی که ممکن است اساساً بتوان آن را با زیرساخت‌های نوپدید تغییر داد یا اصلاح کرد.

لینک خرید کتاب سواد رسانه ای و اطلاعاتی

کتاب سواد رسانه ای و اطلاعاتی
کتاب سواد رسانه ای و اطلاعاتی
کتاب " اشتباه پراکنی "

پژوهشگران چهار گونه «سواد» برای عصر اطلاعات شناسایی کرده‌اند: «سواد رسانه‌ای Media Literacy» درباره‌ی آگاهی از دستور کار ایدئولوژیک یا تجاری متمایز برخی سازمان‌های رسانه‌های خبری است که می‌تواند بر شیوه‌ی گزارش یا تولید خبرها تاثیر بگذارد. «سواد اطلاعاتی Information Literacy» به مهارت‌های تحلیلی و تفکر انتقادی هنگام دسترسی، ارزیابی و قضاوت درباره‌ی اطلاعات تازه (به ویژه اطلاعات آن‌لاین) نیاز دارد. «سواد خبری News Literacy» به چگونگی تعامل شهروندان با اخبار در جوامع آزاد می‌پردازد، با توجه به این‌که گزارش عینی اخبار ممکن است نیاز به قضاوت‌های ارزشی داشته باشد. «سواد دیجیتالی Digital Literacy» به این نکته اشاره می‌کند که تمایز بین تولیدکنندگان و مصر‌ف‌کنندگان اخبار در عصر دیجیتال همیشه مشهود نیست. سواد دیجیتالی تمرکز خود را بر محتوای آن‌لاین و شیوه‌ی تولید آن می‌گذارد. از بین چهار نوع سواد، سواد اطلاعاتی برای پیشگیری از اشتباه‌پراکنی Misinformation مهم‌ترین است.

لینک خرید کتاب اشتباه پراکنی

کتاب " خبر سازان "

هوش مصنوعی و آینده ی روزنامه نگاری

کتاب «خبرسازان» با درک تحولات سریع دیجیتال و حضور هوش مصنوعی در اتاق خبر، سعی می‌کند استراتژی و مدل‌های نوین به‌کارگیری هوش مصنوعی در تحریریه‌ها را تدوین کند.
فرانچسکو مارکُنی نویسنده‌ی کتاب، اولین رئیس تحقیق و توسعه در وال‌استریت‌ژورنال و استاد مدعو دانشکده‌ی روزنامه‌نگاری کلمبیاست که در این کتاب به این پرسش پاسخ می‌دهد که آیا ماشین‌های هوشمند جایگزین خبرنگارها می‌شوند؟ آیا می‌توان به ماشین‌ها اعتماد کرد؟ آیا انسان‌هایی که خود پر از خطا و اشتباه هستند می‌توانند ماشینی هوشمند پدید بیاورند که اشتباه نکند یا به‌ندرت اشتباه کند؟
مارکنی بر این واقعیت تاکید می‌کند که تحول اتاق خبر در عصر هوش مصنوعی صرفا مربوط به فناوری نیست و این‌که چگونه تغییرات فرهنگی و ارگانیک می‌تواند به روزنامه‌نگاران کمک کند که بر مبنای داده‌ها تصمیم‌ بگیرند،
خواندن این کتاب برای همه روزنامه‌نگاران و محققان رسانه‌ای ضروری است، چرا که به‌زودی تحریریه‌های رسانه‌ها چاره‌ای ندارند جز اینکه از این فناوری‌های هوشمند استفاده کنند وگرنه در عرصه‌ی رقابت عقب می‌مانند.

لینک خرید کتاب خبرسازان

کتاب " دروغ رسانی "

«دروغ‌رسانی و دستکاری در رسانه‌های دیجیتال» مدلی از فرایند دروغ‌رسانی ارائه می‌دهد که دربرگیرنده‌ی چهار بُعد یا موضوع مقطعی است: بازیگران بد، پلتفرم‌ها، مخاطبان و پادکارها. گام بعدی تحلیل طیفی گسترده از مطالعات موردی بین‌المللی در حوزه‌های اطلاعاتی مختلف از جمله سیاست، سلامت و جامعه است. در روشن کردن رابطه‌ی متقابل بین چهار بُعد دروغ‌رسانی آن‌لاین و تجلی آن‌ها در زمینه‌های مختلف، کتاب نشان می‌دهد که دروغ‌رسانی آن‌لاین یک مشکل پیچیده با دلایل فراوانی، همپوشانی و بدون راه حل آسان است. نتیجه‌گیری کتاب، مشکل دروغ‌رسانی را در گرایش‌های اجتماعی و سیاسی گسترده‌تر بیان می‌کند و ارتباط نوآوری‌های رادیکال را در مشارکت دموکراتیک برای رویارویی با محیط پساحقیقت به بحث می‌گذارد. دروغ‌رسانی در هند، دروغ‌رسانی در یوتیوب، دروغ‌رسانی ضد واکسن در زمانه‌ی همه‌گیری کرونا و پاسخ اتحادیه‌ی اروپا چهار مطالعه‌ی موردی کتاب هستند که خوانندگان را با جنبه‌های متفاوت دروغ‌رسانی آن‌لاین در نخستین دهه‌های هزاره‌ی سوم بیشتر آشنا می‌کنند.

لینک خرید کتاب دروغ رسانی

کتاب "رسانه های اجتماعی حقیقت و خودمراقبتی "

در سال‌های اخير رسانه‌های ديجيتال به يكی از عوامل اصلی تاثيرگذاری بر مردم به معنای عام كلمه بدل شده‌اند. نحوه‌ی مواجهه‌ی افراد با اين نوع از رسانه، می تواند هم به عنوان محركي برای پيشرفت باشد و هم ممكن است باعث افول يک جامعه شود. نبود درك لازم از شرايط موجود و عدم آشنايی كافی با فرصت‌ها و تهديدهای پيش رو، ممكن است آسيب‌هايی را در كوتاه‌مدت و در بلندمدت در پی داشته باشد. در كتاب «رسانه‌های اجتماعی، حقیقت و مراقبت از خود»، نويسنده با پرداختن به پديده‌هايی چون «پساحقيقت و سوژه‌سازی»، «اينفلوئنسری»، «ترول كردن» و «آشوبگری ديجيتالی» و تحليل رفتارهای افراد در استفاده از فناوری هاي ديجيتال، به دنبال رسم چشم‌اندازی از شرايطی است كه در حال حاضر فناوری ها با خود به همراه داشته‌اند. در پايان نیز برای یافتن راهكاری مناسب جهت استفاده‌ی بهينه از اين شرايط بحث می‌شود.

 لینک خرید کتاب رسانه های اجتماعی حقیقت و خودمراقبتی

کتاب " روزنامه نگاری در عمل "

برنده جایزه کتاب سال مطبوعات در هجدهمین نمایشگاه بین‏ المللی مطبوعات سال 1390 

اين كتاب اساساً توجهش معطوف به روزنامه‌نگاران است. روزنامه‌نگاری در عمل: چگونه خبر بنويسيم، روزنامه‌نگار نوآموز يا سنتی را با مهارت‌های مورد نياز برای تبديل شدن به يك روزنامه‌نگار تمام‌عيار و مدرن آشنا مي‌كند. در سراسر كتاب، مثال‌ها براساس تجربة مستقيم روزنامه‌نگار‌هاست. آن‌ها انديشه‌های خود را در مورد حرفه‌اشان با شما در جای جای كتاب در ميان می گذارند. از انتخاب خبر، شيوه انجام يك مصاحبه موفق، نوشتن متن براي خبر تلويزيونی گرفته تا شيوه‌های نوشتن و رهايی از مهلكه‌ها. اين كتاب به درد روزنامه‌نگاران می خورد، در هر رسانه‌ای كه باشند.

 لینک خرید کتاب روزنامه نگاری در عمل

کتاب " تاریخ اجتماعی رسانه ها "

در مقدمه‌ی مترجم، درباره‌ی اين کتاب، آمده است: «کتاب، دوران آغاز مدرن و اختراع حروف متحرک چاپی و انتشار کتاب‌های چاپی تا پيدايش روزنامه، پست، تلگراف، عکاسی، سينما، تلفن، راديو، تلويزيون، ماهواره و اينترنت را در بر می گيرد؛ رسانه‌هايی که درون مرزهاي جغرافيايي و در تعامل با جامعه بلافصل خود متولد شده‌اند و در وهله‌ی نخست بايد در چنين بستری مطالعه شوند، به سرعت مرزها را در می نوردند و خصلت و کارکردي جهاني می يابند. رويکرد فراگير نويسندگان کتاب به مفهوم وسايل ارتباطی، حمل‌ونقل را هم شامل می شود و از همين رو کنش متقابل انسان‌ها و جامعه‌ها با راه‌ها، راه‌آهن‌ها و آب‌راهه‌ها و وسايلی هم‌چون کالسکه، قطار، دوچرخه، بالن، کشتی، هواپيما، اتومبيل، زيردريايی و موشک نيز در کتاب کاويده شده است.»

لینک خرید کتاب تاریخ اجتماعی رسانه ها

کتاب " تبلیغات و اقناع"

این کتاب، تبلیغات و اقناع را در گذار تاریخ بررسی می‌کند. می‌گوید این مفاهیم از کجا آمده‌اند و چه مسیری را طی کرده‌اند و اکنون در کجا ایستاده‌اند.
با خواندن تبلیغات و اقناع شما مفاهیم مرتبط با این حوزه را به خوبی می‌شناسید و روشی دقیق و روشن برای تجربه تحلیل آن‌ها به دست می‌آورید. در «تبلیغات و اقناع» تمام ایده‌های مهم و کلاسیک آمده است، با مثال‌هایی فراوان برای درک هرچه بهتر آن‌ها. دانشجویان و علاقه‌مندان به ارتباطات، تبلیغات، علوم سیاسی و گرافیک مخاطبان اصلی این اثر هستند.
شما پس از خواندن «تبلیغات و اقناع» به نقش تاثیرگذار تبلیغات در جهان امروز و زندگی خود پی‌خواهید برد.

 لینک خرید کتاب تبلیغات و اقناع

کتاب " نظریه های رسانه"

در کتاب نظریه‌های رسانه؛ اندیشه‌های رایج و دیدگاه‌های انتقادی، نگارنده تلاش کرده است مجموعه‌ي نظریه‌های رسانه را به گونه‌ای دسته‌بندی و ساماندهی کند تا خواننده بتواند درکی منطقی و نظام‌مند از رویکردهای نظری در این قلمرو داشته باشد. این اثر، فراتر از نظریه‌های اجتماعی و رفتاری، که چارچوب مرسوم کتاب‌های نظریه‌های ارتباطات است، به نظریه‌های ساختارگرایی، تعامل‌گرایی، فرهنگی، پسامدرن و ... نیز پرداخته است تا خوانندگان را با رویکردهای نظری جدید آشنا کند.

لینک خرید کتاب نظریه های رسانه

کتاب " جامعه ی پلتفرمی "

«اقتصاد اشتراکی»، «انقلاب پلتفرمی»، «اقتصاد گیگ»، «نوآوری تحول‌آفرین»؛ این کلمات فقط تعداد انگشت‌شماری از اصطلاحاتی هستند که برای نشان‌دادن آخرین تحول در حوزه‌ي اینترنت به کار می‌روند. ظهور پلتفرم‌های دیجیتالی می‌تواند به عنوان محرکی برای پیشرفت اقتصادی و نوآوری فناورانه شناخته ‌شود. افراد حقیقی می‌توانند از این تحول سود زیادی ببرند، چرا که چنین تحولی به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا ضمن دور زدن واسطه‌های شرکتی یا دولتی، به راه‌اندازی کسب‌وکارها، تجارت کالا و تبادل اطلاعات به صورت آنلاین بپردازند.

لینک خرید کتاب جامعه پلتفرمی

کتاب " فرهنگ و رسانه های نوین "

این کتاب مجموعه‌ای است از بیست و هفت‌مقاله و یادداشت، به انضمام نوشته‌ای از ژیل دلوز که طی ده‌سال اخیر در زمینه‌ی اهمیت و تاثیر رسانه‌ها بر فرهنگ جوامع و به‌ویژه فرهنگ ما منتشر شده‌اند. رسانه‌ها در طول نیمه‌ی دوم قرن بیستم و دودهه‌ی‌ آغازین قرن بیست و یکم، به عامل اصلی ارتباط  روشنفکران و هنرمندان با مردم  به معنای عام کلمه بدل شدند. این نکته‌ای است که ممکن است مورد پسند ما باشد یا نباشد اما  بعید به نظر می‌رسد که بتوان آن را نفی کرد: از مطبوعات و کتاب و رادیو و تلویزیون گرفته تا شبکه‌های اجتماعی، همه‌جا ما شاهدیم که بین «امر محلی» و «امر جهانی» پیوندی گسست‌ناپذیر برقرار شده و فرهنگ  عاملی مهم‌تر در مدیریت جوامع می‌شود. نبود درک لازم در این زمینه ممکن است به اشتباه‌های بزرگی در زمینه‌ی سیاستگذاری فرهنگ منجر شود که می‌تواند ریشه‌ی آسیب‌های کوتاه و درازمدت بسیاری باشد. این کتاب از خلال مقالات متعدد خود (که همه بازبینی شده‌اند) به این موضوع می‌پردازد.

لینک خرید کتاب فرهنگ و رسانه های نوین

کتاب " دستکاری در رسانه های اجتماعی "

«دستکاری در رسانه‌های اجتماعی» معادلی است که برای انتقال بهتر چارچوب معنایی عنوان اصلی کتاب، یعنی «پروپاگاندای رایانشی» انتخاب شده است. پروپاگاندای رایانشی اصطلاحی است که دستکاری افکار عمومی در بستر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را توضیح می‌دهد. این نوع پروپاگاندا به عنوان یک روش ارتباطی، به استفاده از الگوریتم‌ها، فرایندهای اتوماتیک و البته عامل انسانی برای مدیریت فضای کلی رسانه‌های اجتماعی یا توزیع اطلاعات گمراه‌کننده از طریق این شبکه‌ها اطلاق می‌شود. به عنوان بخشی از این فرایند، نرم افزارهای خودکار مثل روبات‌ها به منظور دستکاری افکار عمومی در طیف متنوعی از پلتفرم‌ها و شبکه‌های درون اینترنت استفاده می‌شود. این نرم‌افزارها در حقیقت رفتار کاربران واقعی رسانه‌های اجتماعی را تقلید می‌کنند. بعنوان مثال آن‌ها به طور خودکار در گفت‌وگوهای آنلاین شرکت می‌کنند و به کاربران واقعی پاسخ می‌دهند. با این روش از آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی به منظور تقویت یا سرکوب پیام‌های سیاسی خاص استفاده می‌شود.

لینک خرید کتاب دستکاری در رسانه های اجتماعی

کتاب " فرزندپروری در عصر رسانه "

در کتاب فرزندپروری در عصر رسانه، گلـوريا دی گاتانو به ما نشان می دهد چگونه با جرئت و لذت بيشتری زندگی کنيم و فعاليت‌هـای خلاقانه را در موقعيت‌های روزانه‌ی خود بگنجانيم. با انجام دادن چنـين‌کاری، می توانيم بر ارزش‌های تصنعی که فرهنگ ما را تحت تأثير قـرار داده‌اند فائـق آييم و عملکرد خود را به عنوان يک پدر يا مادر، بازسازی کنيم و به فرزندان‌مان کمک کنيم همانند انسان‌های سالم و خلاق رشد کنند.

لینک خرید کتاب فرزندپروری در عصر رسانه

کتاب " سواد رسانه ای "

کتاب حاضـر به دانش‌آمـوزان کمک می‌کند تا در برابر هزاران پیام رسانه‌ای که هر روز با آن‌ها از طریق آثار هنری، موسیقی، بازی های رایانـه‌ای، رادیـو، تلويزیـون، وبسـایت‌هـا، روزنامـه‌هـا، مـجلات، تبلیغـات و بسته‌بنـدی‌ها مواجه می‌شوند، رویکـردی نقادانه داشته باشند. فعالیت‌های واجد استاندارد این کتاب، دانش‌آموزان را به تجزیه و تحلیل، بحث و خلق پیام‌های رسانه‌ای وا می‌دارد طـوری‌کـه همـزمان با پیشـرفت در زمینه‌ی سـواد رسانـه‌ای، بياموزند تصمیماتی آگاهانه و فکر شده بگیرند.

لینک خرید کتاب سوادرسانه ای