مجله همشهری آیه، شماره 2 (درس معلم)
حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قرائتی یکی از چهره‌های آشنا و محبوب‌ برای مردم ایران است. کسی که پند‌ها و اندرزهایش را با لحنی طنز و عامیانه بازگو می‌کند و همین عاملی شده است تا صحبت‌هایش به دل مخاطبان بنشیند. او یک مبلّغ موفق و معلمی است که نیم قرن از عمر خود را برای تبلیغ دین سپری کرده‌است. در این شماره از مجله همشهری آیه با عنوان «درس معلم»، به ابعاد مختلف زندگی او، منبرها، فعالیت‌های اجتماعی‌ و برنامه پرمخاطب درس‌هایی از قرآن می‌پردازیم.حاج آقا شیخ محسن قرائتی، روح سرشاری از معارف دینی دارند. ایشان به همه ابعاد معارف توجه می‌کنند و بیشتر از آنکه اهل حرف باشند مرد عمل هستند. این استاد برجسته با تمام توان خود در تلاش‌اند تا قدمی در راستای خدمت به اسلام، قرآن و اهل بیت بردارند. ایشان شبانه‌روز در راه خدا و اسلام می‌کوشند و به جرئت می‌توان ایشان را به عنوان یکی از سربازان امام زمان نامید.
مجله همشهری آیه، شماره2 (درس معلم) در تلاش است تا به معرفی ابعاد مختلف شخصیت این عالم برجسته بپردازد. از صفات بارز این استاد فرزانه می‌توان به: اخلاص، انس با قرآن و روایات، تحقیق و مطالعه، خستگی‌‌ناپذیری، قدرت مزاح و خنداندن، لحن شیوا و روان، بی‌توقع بودن و… اشاره داشت.
بی‌شمار بودن تعداد مخاطبان مکتب استاد قرائتی، نشان دهنده موفقت کاری‌ ایشان است. روش ساده و خالصانه حاج آقا شیخ محسن قرائتی از همان ابتدای کار جای خود را میان مردم باز کرده و همواره پیر و جوان مخاطبان او هستند.

مجله آیه
مجله آیه

در ادامه مجله همشهری آیه، شماره 2 (درس معلم) آمده است که، حجت الاسلام و المسلمین قرائتی یکی از عناصر نقش‌آفرین در انقلاب به شمار می‌آیند و خدمات بزرگی را در زمینه گسترش تعلیم و تربیت انجام داده‌اند. ایشان با تسلطی که بر قرآن دارند آیات را به زبانی ساده و گویا و در عین حال عمیق بیان می‌کنند. کتاب تفسیر قرآن یکی از ارزشمندترین تالیفات ایشان برای فهماندن آیات الهی است.
نکته دیگری که مورد توجه مجله همشهری آیه، شماره 2 (درس معلم) قرار گرفته است؛ تلاش ایشان برای ریشه‌کن شدن بی‌سوادی در سطح کشور است. ایشان در دوران تصدی خود بر سازمان نهضت سوادآموزی، فعالیت‌های گسترده‌ای را به همین منظور انجام دادند، تا جایی که یونسکو در سال 1369 دیپلم افتخار و جایزه نوما را به این سازمان اهدا نمود. اگر امروزه شاهد هستیم که اغلب مردم ایران باسواد هستند به دلیل زحمات این استاد بزرگ است.

مجله همشهری آیه، شماره 1 (گوهر محبت)

حجت‌الاسلام و المسلمین حسین انصاریان از شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین روحانیان کشور است که منبرهای او توانسته گروه‌های مختلف اجتماعی را نسبت به مباحث عمیق دینی و مذهبی علاقه‌مند و مشتاق کند. مجله همشهری آیه، شماره 1 با عنوان «گوهر محبت»، ویژه‌نامه‌ای است که با هدف آشنایی بیشتر با این روحانی عالم، به زندگی، آثار و زوایای کمتر شناخته‌شده شخصیت او می‌پردازد.

استاد شیخ حسین انصاریان از جمله روحانیون و علمای دینی است که در میان مردم کوچه و بازار محبوبیت و شهرت فراوانی دارد؛ این شهرت و محبوبیت بیشتر به واسطه سخنرانی‌های این چهره برجسته مذهبی است که به خصوص در دهه‌های گذشته در رسانه‌ها از جمله صدا و سیما نیز بازتاب داشته است. اما شاید کمتر کسی باشد که بداند استاد شیخ حسین انصاریان وجوه علمی متعدد و متکثری دارد که به پشتوانه آن توانسته از خود چهره‌ای معنوی و دوست داشتنی در افکار عمومی بسازد.

مجله همشهری آیه، شماره 1(گوهر محبت) تلاش کرده است که وجوه مختلف شخصیتی این عالم را به‌ویژه به جوانان و نوجوانان معرفی کند؛ شخصیتی که با تألیف بیش از 180 عنوان کتاب و 16 هزار ساعت سخنرانی، جایگاهی رفیع در علم، اخلاق، فقه و عرفان دارد و از جمله عالمان دینی تراز اول کشور محسوب می‌شود. این چهره محبوب همچنین سفرهای متعددی برای تبلیغ مکتب تشیع به نقاط مختلف جهان داشته‌ است که این وجه از فعالیت‌های او نیز کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

همشهری آیه

شیخ حسین انصاریان به عنوان مترجم، مفسر، سخنران، استاد اخلاق و خطیبی توانا مورد توجه مجله همشهری آیه، شماره 1 (گوهر محبت) قرار گرفته است؛ به همین دلیل در گفت‌وگویی که با این شخصیت دینی در این شماره انجام شده، خواننده مطالب جذابی از سبک زندگی خانوادگی او گرفته تا خاطراتی از حضور در جبهه‌های دفاع مقدس و فعالیت‌های انقلابی در دوره پهلوی از زبان این روحانی محبوب می‌خواند.

در ادامه مجله همشهری آیه، شماره 1 (گوهر محبت) در گفت‌وگوهایی که با نزدیکان و دوستان استاد شیخ حسین انصاریان، از جمله حجت‌الاسلام محمد جواد صابریان و حسن بیادی انجام شده، به ارتباط صمیمانه و خیرخواهانه او با تمام اقشار جامعه به‌خصوص جوانان اشاره شده و این ارتباط عمیق با مردم تشریح شده است. حجت‌الاسلام و المسلمین علوی تهرانی نیز از ویژگی‌های منحصربه‌فرد منبر استاد شیخ حسین انصاریان، مطابق با نیازهای جامعه صحبت می‌کند.

در پایان مجله همشهری آیه، شماره 1(گوهر محبت) به ویژگی‌های شخصیتی و دلایل موفقیت شیخ حسین انصاریان در ارتباط با اقشار مختلف اجتماعی و همچنین تألیف‌ها و ترجمه‌های او از زمان جوانی تا دوره حاضر اشاره شده است. همچنین در گفت‌وگو با شاعران و صاحب نظران نام‌آشنای ادبی درباره وجه شاعری شیخ حسین انصاریان مطالب خواندنی و تازه‌ای منتشر شده است.

نویسندگان مجله همشهری آیه، شماره 1 (گوهر محبت)

این مجله به سردبیری مهدی ملک‌پور و زکیه سعیدی و جمعی از نویسندگان از جمله نفیسه خانلری، زهره پورطاهریان، معصومه ماه‌پیکر، مژگان محرابی، زینب سعیدی، رضا افراسیابی، فاطمه شعبانی، عرفانه صاحب‌جمعیان و مجتبی جوادیان تهیه و منتشر شده‌ است.